Články

Tisková zpráva Greenpeace a Hnutí DUHA

Německý velvyslanec převzal petici za záchranu Hambašského lesa. Za týden ji podepsalo téměř 14 000 Čechů

Praha, 10. října: Zástupci českého klimatického hnutí dnes odpoledna předali petici požadující záchranu Hambašského lesa německému velvyslanci Christophu Israngovi zároveň s dopisem pro kancléřku Angelu Merkelovou. Starobylý les v Porýní má ustoupil hnědouhelnému lomu firmy RWE. Proti těmto plánům se    vzedmula obrovská vlna odporu. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. Českých podpisů se za jediný týden nasbíralo přes 13 800, jde tedy o historicky nejúspěšnější petici proti těžbě uhlí. (1)

Hambašský les starý 12 000 let stojí v cestě expanzi německého uhelného průmyslu. Energetický uhelný gigant RWE většinu lesa vlastní a chce ho vykácet, aby se na jeho místo rozšířil největší povrchový důl v Evropě. Minulý týden rozhodl soud v Münsteru, že se nesmí začít kácet dříve, než padne finální verdikt s organizací BUND (Friends of the Earth Germany), která je sesterskou organizací českého Hnutí DUHA (Friends of the Earth Czech Republic). Tím se podařilo odsunout začátek kácení minimálně o rok. (2)  

Les v
současné době brání proti kácení nejen ekologičtí aktivisté, kteří v lese žili posledních šest let v domcích v korunách stromů, ale i místní lidé a německá veřejnost.  V lese se konalo několik obřích demonstrací, o víkendu se zde na největší demonstraci proti těžbě uhlí v Německu sešlo přes 50 tisíc lidí. (3)

 

Robin Kvapil, mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, říká:

“Paradoxně chtěla společnost RWE vykácet les v době vyjednávání uhelného phase-outu, tedy v době, kdy se rozhoduje, jestli Německo skončí s těžbou a spalováním uhlí k roku 2030 nebo až 2038. Tak masivní odmítavá reakce německé společnosti směrem k RWE naznačuje, že by mohlo jít o labutí píseň celého uhelného průmyslu. V ČR to uhlobaroni Pavel Tykač a Daniel Křetínský jistě pozorují s napětím a ta představa mě baví.”

 

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:

“Velký zájem o petici na podporu Hamabašského lesa ukazuje nejen to, že Češi a Češky projevují solidaritu s místními lidmi a ekologickými aktivisty a aktivistkami v Německu. Lidé chápou, že v Německu se právě bojuje i o to, jaký vzduch budeme dýchat a jak moc nás budou sužovat sucha a vlny veder. Globální změna klimatu začíná i v německých a českých uhelných dolech a elektrárnách.”

 

Kontakty pro novináře:

Robin Kvapil - mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389, robin.kvapil@greenpeace.org

Jan Rovenský - vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 jan.rovensky@greenpeace.org,  

Jiří Koželouh - programový ředitel Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495

Limity jsme my - mediální telefon +420 737 863 097

 

Poznámky pro editory:

  1. Petice je na hambach.cz
  2. http://denikreferendum.cz/clanek/28400-velke-vitezstvi-ochrancu-prirody-kaceni-hambasskeho-lesa-zastavil-soud
  3. https://zpravy.idnes.cz/nemecko-ekologie-demonstrace-les-d45-/zahranicni.aspx?c=A181006_152449_zahranicni_luka